Експозиційний відділ історії Рівненського обласного краєзнавчого музею складається з двох секторів: давньої історії та новітньої історії. У відділі працює 7 наукових співробітників. Сектор давньої історії  (зав. сектора та один науковий співробітник) досліджує період від найдавніших часів до 1900 р. Сектор новітньої історії (зав. сектора та три наукових співробітники) охоплює період від початку ХХ ст. до сьогодення.

Основними напрямами діяльності відділу є науково – дослідна, експозиційна та виставкова, культурно – освітня робота, комплектування музейних зібрань, а також наукова атрибуція, експертиза, класифікація предметів, які можуть бути визначеними як історичні та культурні цінності, з метою включення до Музейного фонду України. Відповідно до напрямку роботи, відділ співпрацює з науково – дослідними установами,  громадськими організаціями, творчими колективами та структурними підрозділами самого музею.

Експозиція відділу історії розміщена в 11 музейних залах (№ 5 – 9, 11 – 14, 18 - 19).

Зали

                   Стислий опис експозиції

 № 9.  Край в давнину

В експозиції представлені знаряддя праці, зброя, прикраси, глиняний посуд різних культур періодів кам’яного віку, доби міді - бронзи, залізного віку та перших століть нашої ери, знайдених на території краю.

 № 8. Край в період середньовіччя

Висвітлює минувшину території Рівненщини від VI – XIIІ ст. на основі археологічних колекцій музею, сформованих під час розкопок на місці літописних давньоруських міст: Дорогобуж, Пересопниця, Муравиця та інш. Експонується макет літописного міста Дорогобуж (автор Є. Малиновський).

 № 7.  Край в XIV – поч. XVII ст.

Розповідає про історію краю в період литовсько—польського панування, козацько-селянських повстань кінця XVІ—початку XVII ст.

 № 6.  Край в  XVII ст.

Берестецька битва 1651 р.

Козацьку добу репрезентують західноєвропейська і козацька зброя, атрибути гетьманської влади, ужиткові речі козаків, селян, мешканців міст  XVII століття, знайдені під час розкопок на місці битви під Берестечком в червні – липні 1651 р.  До уваги відвідувачів – макет Берестецької битви 1651 р. (автор П. Ричков).

 № 5. Волинські шляхи

Т.Г.Шевченка та Л.Українки.

В залі представлені матеріали, які розповідають про перебування в краї видатних діячів культури Т.Г.Шевченка та Л. Українки.

 № 11. «І мертвим, і живим…»

В залі представлені матеріали, які розповідають про боротьбу за українську державу в першій половині XX ст. та про дії Української Повстанської Армії на території нашого краю.  

             

 № 12. «Наші душі дроти обтягнули…»

В залі представлені документи, світлини та особисті речі мешканців краю, що постраждали від репресій 30 -х – 50-х років ХХ ст.

 № 13 – 14. Рівненщина в роки ІІ-ї Світової війни.

Експозиція зали № 13 відображає період Великої вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. В залі експонуються зброя, особисті речі, нагороди військових Червоної армії, членів підпільних організацій та партизанських загонів на території краю, речі з місць масових розстрілів мирних жителів міста.

У 14-му експозиційному залі висвітлена тема визволення Рівненщини від німецьких загарбників та звільнення території України від окупаційних військ (зброя, особисті речі, оригінальні фронтові сувеніри, документи, фотографії).

 № 18. Життя та творчість

В.Г. Короленка.

У вітринах представлено експонати, які розповідають про життя відомого письменника та його творчість, пов’язану з Рівненщиною. 

 

 № 19. Старе Рівне.

В залі  висвітлено  історію заснування та розвитку міста Рівне. Основну увагу приділено періоду другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Зокрема, до уваги відвідувачів – макет кінця ХVІІІ ст. (автор П. Ричков.), фото з видами старого міста та  документи,  знаряддя праці та речі щоденного вжитку міщан, які дають змогу відчути життя м. Рівного тих часів.

 № 23. Творці історії.

Експозиція відкрита 20 січня 2016 р. У залі висвітлюється тема участі рівнян та уродженців краю у подіях Революції Гідності, АТО та ООС. Представлені особисті речі учасників, фотографії, документи, зброя, залишки боєприпасів, військова форма та ін.

В експозиційних та виставкових залах можна побачити багато унікальних експонатів.

Телефон відділу: +38 (0 362) 22-12-95.