В 1991 році при відділі науково освітньої роботи був організований сектор екскурсійно-масової роботи, який очолила  Данильчук Галина Федорівна.

 У 1993 році сектор було перепрофільовано у сектор виставкової роботи, який у 2007 році став окремим відділом.            

Основним завданням відділу є створення різноманітних виставок: стаціонарних, обмінних, виїзних.

Сотні різноманітних виставок створені працівниками відділу за час його роботи. Виставки можна поділити на окремі групи за тематикою, формою показу, експонатурністю. Найбільшу группу виставок складають мистецькі: персональні, колективні, тематичні, з фондових колекцій, обмінні тощо. Свою творчість представляли в музеї місцеві художники В.Ємельянов, С.Вереславов, О.Ярмолюк, В.Михальська, Т.Окальська, О.Ковальчук, А.Іваненко, С.Максимчук, І.Гуменюк, М.Годун, С.Руднєв, О. Гурістюк, О.Бізюк та інші.  Не меншу увагу в музеї приділяють і майстрам декоративно-ужиткового мистецтва.  Гарним стартом циклу таких виставок стала експозиція виробів із соломи народного майстра із Здолбунівського району М.Огородника «Золото з променів сонця» (1994 р.).  Відвідувачі музею  зустрілись із творчість самобутніх  народних майстрів О.Музичука,  Г.Бабич, Л.Пікіної, Д.Мимрика, О. Баранової,  В.Дворецького та інших. Започатковані декілька музейних виставкових проектів. Вже десять років поспіль у грудні-місяці в переддень свята Миколи-Чудотворця в музеї відкривається чергова ювілейна виставка «Золоте сузір'я», яка об'єднує творчий доробок відомих краян – діячів  культури, літератури, мистецтва, яким у поточному році виповнюється 50 років.  Експозиційний проект «Виставка однієї вулиці» - розповіді про історію найстаріших вулиць Рівного.  Декілька виставок об'єднав проект «Коріння роду»,  який  розповів про відомі родини Носалів, Кулішів, Куліїв.  Виставка «Кожне дерево з плоду свого пізнається» про славетних українських травознавців батька і сина Носалів стала учасником Першого музейного фестивалю України у м.Дніпропетровськ, а також демонструвалася у містах Київ, Львів, Луцьк, Костопіль, Дубно.

Працівники відділу займаються науковим дослідженням окремих краєзнавчих напрямків. Так, Г.Данильчук впродовж багатьох років досліджує історію м. Рівне, збираючи спогади мешканців міста. Результом її пошукової роботи є численні публікації в пресі, а також видана у 2012 р. книга «Рівне у долях його мешканців».  Продовжується робота по вивченню історії вулиць Рівного, пам'ятних місць (старовинні кладовища міста), історичних і культурних подій. «Рівне в роки німецько-фашистської окупації 1941-1944 рр.» - ще один напрямок наукової роботи Г.Данильчук. О.Гарбарук досліджує життя і творчість рівненських літераторів, публікуючи матеріали про них у наукових збірниках.

Працівники відділу беруть участь у наукових експедиціях районами області. Фотофіксація, аудіозапис, збір предметів музейного значення – результати наукових експедицій.

Науковці відділу постійно ведуть пошуки матеріалів для поповнення фондових колекцій музею.

Окрім створення нових виставок, працівники відділу проводять екскурсії по залах стаціонарної експозиції музею, виступають з лекціями, виступають в засобах масової інформації.  Однією з форм масової публічної роботи є організація і проведення «Круглих столів» в проекті «Згадаймо разом». Так у 2013 році було організовано і проведено два заходи із цього проекту:  до 100-річчя від дня народження відомого травознавця І.М.Носаля і до 100-річчя від дня народження  доктора медичних наук Б.К.Квашенка.

Створюючи виставки, працівники відділу тісно співпрацюють з багатьма обласними організаціями і установами, які надають цікаві матеріали для експонування, а також виступають як благодійники музейних проектів.  Особливо дружні стосунки налагоджені  з Рівненським академічним театром ляльок, обласним відділенням Національної спілки художників України, обласним відділенням Національної спілки письменників України, Всеукраїнським товариством «Просвіта», Рівненською обласною бібліотекою, Рівненською обласною юнацькою бібліотекою,  Обласним і міським управліннями освіти, Рівненським осередком Міжнародної громадської організації  Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність», ПАТ «Поліссяхліб»  тощо.