7 листопада 2017

6 листопада 2017 року в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся Круглий стіл «Волинський експеримент Генрика Юзевського: дорога до польсько-українського примирення у міжвоєнний період» - до 125-ї річниці з дня народження воєводи Волинського.

В актовій залі музею історики, краєзнавці, літератори, журналісти, члени громадських товариств.

Олександр Булига, директор музею, вступним словом відкрив засідання, нагадав той період з історії Рівненщини, коли край знаходився під владою польської держави і владні органи тут очолював воєвода Г. Юзевський.

Згідно програми були виголошені такі доповіді:

1. Гармонізуючий гетерогенний соціум: Г. Юзевський як реалізатор стратегії міжнаціонального порозуміння

Ю. Пілсудського.

Д.п.н., професор Максим Гон – завідувач кафедри політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету

1. Церковне питання у внутрішній політиці Волинського воєводи Генрика Юзевського

Д.і.н. В.Т. Борщевич – голова Рівненського обласного відділення товариства «Меморіал» ім. В. Стуса

1. Волинські в’язні польського концтабору Береза Картузька

К.і.н. А.Р. Кукурудза – викладач Рівненського державного медичного

коледжу

1. Побутове сприйняття польської окупації українським населенням Волині у 20-30- роки ХХ-го століття

І.В. Марчук – завідувач відділу «Інститут дослідів Волині»

Рівненського обласного краєзнавчого музею

1. Генрик Юзевський – воєвода Волинський – на світлинах періоду перебування на Волині

В.Ф. Данілічева – старший науковий працівник Рівненського

обласного краєзнавчого музею

1. Товариш (заступник) міністра внутрішніх справ уряду УНР

В. Прокоповича (1920) – Г. Юзевський.

Ярослав Ковальчук – Голова Культурно-просвітницького центру ім.

Т.О. Сосновського

1. «Генрик Юзевський. Замість щоденника».

Переклад Юлії Васейко; вступ Миколи Кучерепи; післяслово Марека Запура. – Луцьк: Вежа-Друк, 2017.

Після доповідей відбулася жвава дискусія, моментами досить гостра.

На завершення була презентована книга «Генрик Юзевський. Замість щоденника». Видання являє собою український переклад (Юлія Васейко) другої частини спогадів польського державного діяча, волинського та лодзького воєводи, віце-міністра УНР, борця з німецьким нацизмом і польською комуністичною владою, художника, публіциста Генрика Юзевського, що були опубліковані в «Історичних зошитах» 1982 року, № 60.

07.11.2017

С н с   Ліілія Толстуха