17 листопада відбулася виставка «Діячі УНР, які мешкали на Рівненщині у 20-30-і рр. ХХ ст.»

17 листопада 2017

17 листопада 2017 року в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Діячі УНР, які мешкали на Рівненщині у 20-30-і рр. ХХ ст.» - до 100-річчя проголошення УНР, яке відзначатиметься 20 листопада 2017 року.

Виставка створена спільними зусиллями Державного архіву Рівненської області та Рівненського обласного краєзнавчого музею. На ній представлені фото та документальні матеріали,що висвітлюють життя і діяльність деяких учасників Української революції 1917-1921рр., державних службовців та військових, які в листопаді 1920 р. були інтерновані на території Польщі, а згодом отримали польське громадянство: Багринівської Парасковії, Бачинського Сергія, Кентржинського Антона, Карпинського Олександра, Негребецького Миколи, Олевського Микити, Молдаваненка Феодосія, Скрипника Степана, Вротновського Костянтина. У 20-30-і рр. ХХ ст. вони брали активну участь у діяльності українських громадських організацій і політичних партій на території Волинського воєводства,у складі якого перебувала сучасна Рівненська обл. Але після встановлення на теренах Західної України радянської влади, протягом 1939-1941 рр.,  більшість із них cтали жертвами політичних репресій. На виставці експонуються  копії сторінок із кримінальних справ, які були на них заведені співробітниками НКВС: протоколи допитів, звинувачувальні висновки, вироки. Є також копії документів Рівненського повітового староства,котре здійснювало нагляд за суспільно-політичним становищем на своїй території.

Виставку представила Наталія Гавриш – старший науковий працівник відділу новітньої історії. Вона зазначила, що ідея такої виставки з’явилася у неї після прочитання книги Руслани Давидюк «З поляками за Україну. Наддніпрянська еміграція в суспільно-політичному житті міжвоєнної Волині». – Рівне. 2014. П. Наталія розповіла про трагічні долі особистостей, матеріали про яких розміщені на виставці.

По темі виставки говорили також Руслана Давидюк - доктор історичних наук, професор кафедри історії України РДГУ, завідувач наукової редакції науково-редакційної групи книги «Реабілітовані історією. Рівненська область»; Андрій Жив’юк - кандидат історичних наук, доцент кафедри історії МЕГУ, керівник науково-редакційної групи книги «Реабілітовані історією. Рівненська область»; Людмила Леонова – начальник відділу використання інформації Державного архіву Рівненської області.

Руслана Давидюк подарувала музею свою солідну монографію «Українська політична еміграція в Польщі: склад. Структура, громадсько-політичні практики на території Волинського воєводства». – Львів-Рівне. 2016. Книгу авторка  присвятила 100-річчю Української революції.

17 листопада 2017 року

Наталія Гавриш - с н с  відділу новітньої історії