"КОЗАК МАМАЙ" ПІСЛЯ РЕСТАВРАЦІЇ У ЛЬВОВІ ПОВЕРНУВСЯ ДО РІВНОГО

5 лютого 2019

В мистецькій колекції Рівненського краєзнавчого музею із 1940-х років зберігається полотно з зображенням найбільш відомого героя народного малярства – козака Мамая. Цікава і до кінця невивчена історія цієї картини, сюжет і герой якої з прадавніх часів вважається в Україні своєрідним духовним символом, чи не єдиною не канонічною християнською, а народною іконою.

Ким і коли саме була передана картина у Рівненський музей - невідомо, але в документах,  які зафіксували музейну колекцію часів німецької окупації, вона вже значилася під назвою «Козак Нечай». Очевидно, назву роботі тоді дали від віршованого напису, який вміщений на полотні у нижньому правому куті.

За свідченням музейних працівників дата написання  «Козака Мамая» - друга половина ХVIII–початок ХІХ ст. В яких палацах чи приватних колекціях перебувала пам'ятка – поки що загадка. Однак, про її цінність вказували відомі українські мистецтвознавці. А серед них і доктор мистецтвознавства Павло Жолтовський у своїй книжці «Український живопис XVII-XVIII ст.», згадуючи картину «Козак Мамай» із рівненської колекції, звернув увагу на особливу деталь – це повішений козак, що рідко зустрічається на картинах подібної іконографії.

Про давню пам'ятку народного малярства музейної колекції розповів завідувач відділу мистецтва Рівненського краєзнавчого музею Заслужений працівник культури України ВікторЛуц:

«Сьогодні у нас досить радісна подія – повернулася з реставрації картина «Козак Мамай». Для нашого музею це річ досить рідкісна, тому що на Рівненщині не дуже часто можна зустріти цю іконографію. Вона більш характерна для півдня  та центру України. Нагадаю, що найбільша колекція «мамаїв» є у Дніпровському національному історичному музеї імені Дмитра Яворницького, але аналога нашій  картині в них теж немає.

Наше ж полотно за довгі роки свого непростого життя вже мало забруднений вигляд, потускніли фарби і картина потребувала відновлення. Ми звернулися до своїх давніх друзів і коллег із Науково-дослідного реставраційного центру у Львові. Із львівськими реставраторами наш музей співпрацює вже досить давно. З вдячністю можу сказати, що 90 %  пам'яток живопису з нашої колекції відреставрували саме львівські фахівці. «Козака Мамая» «лікували» у Львові трохи більше півроку  і ось він результат – гарний подарунок Рівненському музею на початку нового 2019 року! Буквально вчора наші працівники фондів поїхали у Львів і привезли цей народний шедевр. Тепер наше завдання – помістити відреставровану картину у нову красиву раму і тоді вона займе вагоме місце в експозиції музею».

Галина Данильчук

завідувачка відділом виставок