У РІВНЕНСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ ПРОЙШЛИ ОРНІТОЛОГІЧНІ ЗБОРИ ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ПТАХІВ

2 квітня 2019

В Рівненському  обласному краєзнавчому музеї відбулися орнітологічні збори присвячені Всесвітньому дню птахів. Організаторами зборів були: Українське товариство охорони птахів, Західноукраїнське орнітологічне товариство та Рівненський обласний краєзнавчий музей.

Міжнародний день птахів проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково його відзначають саме в квітні. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

День птахів – це не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію. Вперше цей день, як масове дитяче свято, стало проводитися в Сполучених Штатах Америки ще з 1894 року. Організатором виступив педагог Чарльз Бебкок (інтендант шкіл) з містечка штату Пенсильванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська телеграфна хроніка», яка стала популяризувати це свято.Далі воно отримало популярність завдяки ЗМІ і почало масово проводитися у всіх штатах. Буквально за кілька років День птахів дуже швидко поширювався по різних країнах. Це свято вважається найпершим, що з'явилися в так званому «екологічному календарі». Відзначати в Європі його почали вже в 1906 році.

Мета цієї акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

Суттевою загрозою є забруднення навколишнього середовища. Само собою, в цьому теж винна людина, що поставила на грань зникнення птахів не тільки своїм безконтрольним полюванням, але також і використанням пестицидів, небезпечним перетворенням природних місць існування - вирубування лісів, викошування та спаленя трав… Усе це для багатьох птахів - справжні катастрофи...

Звичайно ж, наступ людини на пернатих припинити не вийде. Однак  уповільнити його можливо. Саме до цього і закликає Міжнародний день птахів. Мета багатьох заходів - домогтися збільшення площ заповідних територій, особливо тих, де мешкають види птахів, занесених до Червоної Книги.

На зборах з доповідями виступали:

• Наумов Дмитро Віталійович, завідувач відділом природи Рівненського обласного краєзнавчого музею;
  • Журавчак Ростислав Орестович, віце-президент західноукраїнського орнітологічного товариства, заступник директора по науковій діяльності Рівненського природного заповідника;
  • Ільчук Василь Петрович, голова Рівненського обласного відділення Українського товариства охорони птахів;
  • Гринюк Петро Михайлович, орнітолог, член Західноукраїнського орнітологічного товариства, працівник Рівненського природного заповідника;
  • Жайворон Ігор Олександрович, завідувач сектору державного контролю тваринного світу та біоресурсів Державної екологічної інспекції поліського округу;
  • Добринський Олександр Васильович, член Ради Західноукраїнського орнітологічного товариства;
  • Пархоменко Тетяна Петрівна, старший науковий співробітник відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музея;
  • Гедзюк Владислав Олегович, вихованець Екологічного центру Рівненського палацу дітей та молоді, учень 10-го класу.

Був проведений майстер-класс по виготовленню штучних гніздівель із пластикових бутлів з-під води. Зроблені гніздівлі були вивішані на території парку музею.

На заході були присутні представники: Рівненської малої академії наук, Здолбунівської гімназії, Екологічного центру ПДМ, ліцею с. Великий Житин, Решуцької школи, Рівненського економіко-технологічного коледжу, станції юнатів, Дермансько-Острозького НПП, Рівненські школярі та мешканці міста.

Дмитро Наумов

завідувач відділу природи