ВИСТАВКУ ДО 75-РІЧЧЯ ДЕПОРТАЦІЇ ЕТНІЧНИХ УКРАЇНЦІВ ВІДКРИЛИ У РІВНЕНСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ

10 вересня 2019

10 вересня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Емігранти з чужої волі» (до 75-річчя від початку депортації етнічних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини,Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини).
На виставці представлені особисті речі, документи та фотографії родин примусово переселених українців (Долганських, Пацул, Паруха, Куделі, Войтовича, Черній, Дмитроца, Тильчик, Матвійчуків, Середи, Внука, Миколайчуків, Стрихарчуків, Царанюків, Семчуків, Місюків, Шевелицьких, Адамчуків, Пушик, Сай, Бордзанів, Гнатюків), матеріали з Державного архіву Рівненської області та Рівненської міської організації товариства «Холмщина». Над створення виставки працювали відділ нової та новітньої історії і сектор етнографії Рівненського краєзнавчого музею.
Захід відкрив директор музею Булига Олександр Степанович, який нагадав, що подібні заходи по вшануванню пам’яті депортованих українців вперше проводяться на державному рівні.
Завідувачка сектором етнографії, Українець Алла Миколаївна, розповіла про одяг, знаряддя праці, ікони, які депортовані вивозили із собою.
Значну частину експонатів виставки становлять речі із родини Йосипа Пацули, активного члена товариства "Холмщина", який все життя відстоював права депортованих українців.
Петро Куделя повідав про діяльність громадської організації «Соціально-культурне товариство «Забужжя» та про свою родину, яка була депортована із Холмщини.
Спогадами про примусове виселення своїх родин поділилися Кузьма Парух та Григорій Косюр.
Голова православного братства «Холмської Богородиці» Сегіна Оксана Миколаївна розповіла про свою родину депортовану із села Дрищов біля Холма та про ікону «Хрещення Господнє», яку родина вивезла із собою.
Іван Долганський показав речі, які родина вивезла із с. Стульно Владавського повіту, котрі зберігаються та шануються у їхній сім’ї по нині.