ФОТОВИСТАВКА "ТІ, ЩО СВІТЛИЛИ ІСТОРІЮ"

18 березня 2021

   17 березня Рівненський обласний краєзнавчий музей спільно з Львівським фотомузеєм відкрили фотовиставку «Ті,що світлили історію».
Юліан Дорош – непересічна постать українського мистецького процесу міжвоєнного Львова. Він є автором першого в Галичині україномовного підручника із фотосправи і його справедливо називають зачинателем професійного національного кіно на західноукраїнських землях. Загалом творчий доробок Ю. Дороша становить понад 12 тисяч унікальних кадрів, що відображають народне мистецтво Галичини, мають науково-пізнавальне і виховне значення, є загальнонаціональним надбанням. Його фотографії публікувалися в працях з археології, етнографії, народного мистецтва. У Львові іменем фотомитця названа вулиця.
   Ярослав Коваль – неординарна постать українського фотоаматорського руху Галичини. Його шлях до фотомистецтва розпочався у десятирічному віці, коли хлопчина обміняв карабін, знайдений його старшим братом на околиці села у період Першої світової війни, на фотоапарат. З того часу своє вміння світливець вдосконалював впродовж усього життя та став особистим фотографом Його Ексцеленції. Із тих часів збереглося близько двадцяти рідкісних світлин із Митрополитом Андреєм Шептицьким. Фотомитця справедливо називали «ковалем галицької фотографії», а світлини – справжніми реліквіями, адже вони «простягають промені у вічність».
   На виставці представлено понад 50 світлин, видатних українських фотомайстрів минулого століття Юліана Дороша та Ярослава Коваля, оцифрованих Романом Метельським із скляних та плівкових негативів, частина яких належить до колекції Львівського фотомузею. Доповнена виставка меморіальними речами фотохудожників.
  Під час відкриття виставки був продемонстрований документальний фільмфільм-нарис Юліана Дороша про майстрів Гуцульщини - «Біля джерел народної творчості». Фільм викликав неабияке зацікавлення в присутніх, адже дав змогу насолодитися природою Гуцульщини та поринути у світ автентичних ремесел та художніх промислів.
   Роман Метельський, Софія Легін та Ігор Ткачик – організатори виставки, які поділилися цікавими спогадами про Юліана Дороша та Ярослава Коваля.
   На виставку завітали фотографи Рівного, музейники та представники Рівненського обласного молодіжного пластового вишкільного центру.
Надія Шаюн
ст. науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та інвестування.