КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ ЗАХІД З ВШАНУВАННЯ ПАМ'ЯТІ Т.Г. ШЕВЧЕНКА

23 травня 2023

22 травня в Ріненському обласному краєзнавчому музеї в рамках проєкту «Музейний марафон» відбувся культурно-мистецький захід з вшанування пам’яті Т.Г. Шевченка, присвячений  162-ї річниці перепоховання Великого Кобзаря. 

В музей завітали рівняни, науковці, дослідники, музейники, художники.

 Заслужена працівниця культури, етнографиня, старша наукова співробітниця музею Алла Миколаївна зазначила, що сьогоднішня зустріч – це продовження бесід про Т.Шевченка, розпочатих  10 березня 2023р. Пані Алла ознайомила присутніх з маловідомими фактами із біографії  Т. Шевченка; його художніми творами (етюдами, нарисами), написаними до арешту і заслання, де змальовані природа рідного краю, історичні пам’ятки, побут населення Центральної України. Розповіла про останні дні  життя, поховання та перепоховання в Україні, а  також про те, чому, коли і куди з могили  великого сина України зник хрест. 

26 квітня 1861 року домовину було викопано із землі Смоленського кладовища, 3 травня труна з прахом Шевченка прибула на землю України, в Чернігівську губернію.

 У 1861 році, 22 травня,  відбулося перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі, що неподалік Києва. Могила мала вигляд кургану, згодом на ній поставили дубовий хрест. У 1939 році на ній встановили сучасний бронзовий пам’ятник. Могила Шевченка має статус пам’ятки історії та монументального мистецтва.

Гості музею мали змогу переглянути світлини, пов’язані із відомою на весь світ постаттю Т.Шевченка.

На зустрічі була присутня відома рівненська поетеса і бард Лідія Гольонко. Вона виконала музичний твір: «Не сиди, Кобзарю сивий, мовчки не сиди» і Пісню про вишиванку, яка звучала по особливому серед автентичних вишиванок на виставці в музеї.

Поділився своїми спогадами від поїздок по місцях, пов’язаних із Тарасом Шевченком український політик, депутат Верховної ради ІІ-го скликання Роман Омельчук.

Назар Волощук – головний спеціаліст Управління культури і туризму Рівненської ОВА, магістр культурології, член Всеукраїнської музичної спілки, член Національної спілки кобзарів України подарував гостям заходу одні з улюблених пісень Кобзаря – «Ой, і зійди, зійди ти, зіронько вечірняя» та «Ой на горі та й женці жнуть».

На свято був запрошений відомий музикант, лірник Андрій Ляшук, який розповів про  «Ше.Fest» — щорічний мистецький фестиваль, що відбувається із 2014 року в селі Моринці Звенигородського району Черкаської області. Проходить на малій батьківщині Тараса Шевченка та присвячений його пам'яті. Пан Андрій виконав пісню «Літа орел, літа сизий».

А завершився захід піснею на слова Т.Шевченка  «Перебендя старий, сліпий», яку проспівав бандурист Н.Волощук.