ВИСТАВКА ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ВІДКРИЛАСЯ У РІВНЕНСЬКОМУ ОБЛАСНОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ

24 серпня 2023

24 серпня 2023 року, на День Незалежності України, у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Україна-Європа: спільна спадщина». Виставка складається з плакатів, на яких зображено історичні картини авторства відомого українського художника-баталіста Артура Орльонова із супроводжуючим текстом українською і однією із європейських мов. Полотна демонструють важливі епізоди української історії, що підкреслюють тісну політичну, економічну, культурну взаємодію України та країн Європи протягом тисячоліть.

Захід розпочався із Державного Гімну у виконанні головного спеціаліста управління культури і туризму Рівненської ОВА, магістра культурології, члена Всеукраїнської музичної спілки та Національної спілки кобзарів України Назара Волощука.

Директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига привітав усіх присутніх із сьогоднішнім святом, важливість якого для кожного українця важко переоцінити. Він зазначив, що хоча незалежна Українська держава існує лише 32 роки, історія України налічує довгі тисячоліття славних звершень та відчайдушної боротьби. Саме про них нам усім нагадує відкрита сьогодні виставка, матеріали якої не лише висвітлюють наше минуле, але й демонструють його нерозривний зв’язок із загальноєвропейською історією.

У пам’ять про всіх полеглих борців за Незалежність, про видатних діячів, що працювали на благо України і сьогодні вже відійшли у вічність, було оголошено хвилину мовчання.

Пан Назар Волощук пригадав – у перші роки Незалежності серед суспільства панували здебільшого романтичні та піднесені настрої. Лише одиниці здогадувалися про те, яку страшну ціну за неї доведеться заплатити в майбутньому. Проте сьогодні весь український народ збагнув, що свобода виборюється лише потом і кров’ю, всі докладають максимум зусиль у нашій непростій боротьбі. Тому Назар Олександрович висловив щирі сподівання на Перемогу та на новий радісний світанок для України.

Куратор виставки, історик, мистецтвознавець, викладач Національного університету «Острозька Академія» Микола Бендюк підкреслив – усі його колеги як у науковій, так і в мистецькій галузях, розділяють переконання, що Україна завжди існувала саме у Європейському історичному контексті. Тому виставка робіт Артура Орльонова, для створення якої він надавав свої консультації, є важливим внеском у підтвердження цієї важливої істини, у висвітлення нерозривності історичних зв’язків України та європейських країн.

Доктор політичних наук, професор Рівненського державного гуманітарного університету Максим Гон, який наразі захищає Україну в лавах ЗСУ, наголосив – 32 річниця Незалежності є датою, коли більшість українців нарешті зрозуміли, що свобода здобувається не мітингами та голосінням, а жертовністю і кров’ю. Український народ гідно прийняв непростий історичний виклик, як він завжди робив це у минулому, тож Перемога обов’язково буде за нами.

На захід завітали рівненські мисткині, котрі поділилися з присутніми поетичними рядками та музичними творами.

В. о. голови Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України Валентина Люліч відмітила, що сьогодні слова нашого гімну «душу й тіло ми положим…» набули особливого значення, а будь-яка справа кожного українця на благо Перемоги зараз є як ніколи важливою. Пані Валентина виконала пісню на слова Юрія Берези «Сивина».

Поетеса, членкиня Національної спілки журналістів України та Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України, одна з організаторів Всеукраїнського фестивалю авторської пісні та співаної поезії «Словоспів», волонтерка Тамара Бацмай додала – святкувати, творити і мріяти у цей день ми можемо лише завдяки нашим відважним захисникам зі Збройних Сил України. Вона продекламувала для присутніх свій авторський вірш «Моя ти земле, рідна Україно!»

Бардеса Валентина Слуквіна виконала авторську пісню "Зерно надії" про сподівання на майбутнє та здатність українців радіти дрібницям життя навіть у такий тяжкий час.

Викладач НУВГП, історик, краєзнавець Віктор Гром закцентував, що ідеалом для сучасних українців є суверенна, соборна, демократична держава і наш народ готовий боротися за неї усіма силами. Віктор Миколайович додав – пишається, що мав нагоду навчатись у видатного мистецтвознавця Володимира Овсійчука та спілкуватися із «патріархом українського музейництва» Героєм України Борисом Возницьким, світлій пам’яті яких присвячена відкрита сьогодні виставка.

Заслужена артистка України, актриса Рівненського академічного українського музично-драматичного театру Галина Цьомик привітала учасників заходу із Днем Незалежності від імені колег-театральників. Пані Галина наголосила, що наша зброя сьогодні - віра у майбутнє попри всі непрості випробування та болючі втрати.

Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих на війні земляків Костянтина Гнітецького та Мирослава Кур’яніка – сина відомого просвітянина та громадського діяча Івана Кур’яніка, який теж сьогодні був присутнім на відкритті виставки.

На завершення заходу Назар Волощук виконав Гімн Європи, створений на музику видатного німецького композитора Людвіга ван Бетховена – як символ незворотності європейського вибору українців, а також присутні на відкритті зробили спільне фото.