ПРЕЗЕНТАЦІЯ ФОТОВИСТАВКИ "ВПИСАНІ В ІСТОРІЮ. ЗРУЙНОВАНІ ВІЙНОЮ".

18 вересня 2023

18 вересня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки із Маріупольського краєзнавчого музею «Вписані в історію. Знищені війною». Вона була передана Центром підтримки внутрішньо переміщених осіб "Я-Маріуполь», в рамках проєкту «Культурна деокупація сходу країни».
Розпочав презентацію Олександр Булига – директор Рівненського краєзнавчого музею, який відмітив, що це вже друга виставка, присвячена місту Маріуполь. Олександр Степанович звернув увагу на світлини, де зображені історичні об’єкти Маріуполя - як вони виглядали до війни і якими зруйнованими є внаслідок військової агресії рф.
Керівник товариства «Я – Маріуполь» Богдан Дужик повідомив, що на початок повномасштабного вторгнення в Маріуполі налічувалося 206 історичних будівель, 106 пам’яток історії та монументального мистецтва, 33 об’єкти археології. Зараз значна кількість з них знищена або пошкоджена. Серед них – пам’ятки архітектури та монументального мистецтва.
Почесним гостем заходу був Нікольченко Юзеф Мойсейович – доцент кафедри культурології Маріупольського державного університету (м. Київ), Заслужений працівник культури України. Він поділився своїми спогадами про те, як перебував в Маріуполі, як відкривав його для себе, як знайомив студентів з унікальною архітектурою міста, працюючи на кафедрі культурології в університеті. Пан Юзеф відмітив, що на території сучасного Маріуполя були розташовані унікальні пам’ятки археології. Більшість з них сьогодні перетворені на руїну.
Присутні на заході побачили макет-конструктор Маріупольського драмтеатру. Створений він за ініціативи ГО «Історія в руках» в рамках проєкту «Архітектура справедливості. Маріупольський театр: урок історії та миру». Ця жахлива трагедія трапилася 16 березня 2022 р., коли російські окупанти скинули бомбу на театр у Маріуполі. На той момент там ховалися сотні мирних жителів, переважно жінки та діти. Не зупинило й те, що перед будівлею і позаду неї на асфальті білою фарбою було нанесено добре помітний напис «Діти».
Доктор архітектури НУВГП Ольга Михайлишина зазначила, що обов’язково познайомить своїх студентів з екпозицією виставки.
Ірина Сумятіна, маріупольчанка, журналістка, випускниця Маріупольського університету подарувала присутнім зворушливий вірш «Побачення», завдяки якому її земляки змогли подумки перенестися в своє довоєнне рідне місто.
Музичний супровід заходу здійснила бардеса Валентина Слуквіна. Їі пісні «Спогади», «Віримо. Все у нас буде попереду», «Все буде ок» нікого не залишили байдужими.
Виставка буде діяти впродовж місяця.