ЗАХІД «БАЧИТИ СЕРЦЕМ», ПРИУРОЧЕНИЙ МІЖНАРОДНОМУ ДНЮ НЕЗРЯЧИХ

13 листопада 2023

13 листопада  у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід «Бачити серцем», приурочений Міжнародному дню незрячих.

Директор музею Олександр Булига відмітив, що  цей день щороку відзначають у світі  з  метою привертати увагу суспільства до незрячих людей, поширювати інформацію про тих, хто не бачить або бачить погано та про  їхні права. Олександр Степанович запропонував поговорити про те, які кроки потрібно зробити музеям, щоб бути готовими зустріти таких людей, зацікавити їх відвідувати музейні заклади.

Спікерами тренінгу виступили:

- Петро Поліщук - провідний бібліотекар відділу соціокультурної діяльності Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки. Пан Петро проінформував, як привернути увагу здорових людей до проблем тих, хто втратив зір і опинився у важких життєвих обставинах; як поступово створити умови для їх безбар’єрної життєдіяльності у суспільстві, бо сьогодні ми ще не зовсім готові приймати без стереотипів та упереджень осіб з порушеннями або відсутністю зору.

- Олеся Перепеченко, виконавчий директор Громадської спілки  «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд». Пані Олеся зазначила, що метою організації є всебічна підтримка осіб з порушеннями зору, сприяння у їх професійній реалізації, відстоювання та захист прав та законних інтересів осіб з інвалідністю по зору.  Також вона розповіла про Реабілітаційно-відновлювальний табір "Життя після війни", який працює на Рівненщині. Створений він для військових з втратою зору та членів їх сімей. В таборі бійців навчають орієнтуватися і пересуватися у просторі, виконувати різні потрібні роботи в побуті. Киянка Олеся Миколаївна відмітила, що Рівне має багато зручних локацій для людей з порушенням зору. У її виступі звучали рекомендації, як адаптувати музей чи окрему виставку для людей з вадами зору, як з такими людьми працювати.

-  Леся Чопик - старший викладач кафедри психології КЗВО "Вінницька академія безперервної освіти", кандидат педагогічних наук,  надала коротку інформацію стосовно зору, розповіла про формування навичок просторового орієнтування для людей зі зниженим зором. Леся Іванівна висвітила проблеми підготовки музеїв для відвідування людьми з вадами зору. Розповіла і показала на прикладах, як супроводжувати незрячих по виставках музею, на що, насамперед, потрібно звертати увагу при описі експонатів під час проведення екскурсій.

Тренінг пройшов у формі бесіди, звучали питання-відповіді, було багато прикладів. Захід покликаний не залишити  людей, які назавжди втратили зір і опинилися у важкій життєвій ситуації, наодинці.

Тетяна Каук - ст. науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та комунікацій Рівненського обласного краєзнавчого музею