Базальт унікальний камінь вулканічного походження, слава поліського краю. Один із найвизначніших дослідників нашого краю, академік Павло Аполонович Тутковський у одному із своїх нарисів «Берестовецький вулкан та інші згаслі вулкани України» писав: «…на Волині у Рівненському повіті знаходиться справжній згаслий вулкан, один з небагатьох вулканів на просторій території України».

Базальт-це виливна гірська порода. Колір чорний або темно-сірий. Утворюється внаслідок кристалізації основної магми, яка піднімається з глибин, по розломах і жерлах вулканів. Вік базальту приблизно 600-700 млн. років. Висота базальтових стовпів сягає від 60-ти сантиметрів до 30 метрів,а колеться він практично на рівні прямокутні частини.   

Базальт – головна корисна копалина Рівненщини, чисельністю йому поступається бурштин. Місцеві перекази свідчать, що в козацькі часи один із місцевих мешканців докопався до цього каменю, роблячи криницю, і використав для фундаменту хати

 Згодом з базальту, видобутого в тутешніх кар’єрах, викладали бруківкою майдани Парижа, Брюсселя, Відня, Москви, Берліна і Варшави. Базальт має дивну властивість плавитися при температурі 1400-1450 ˚С.  Нині ж на основі базальту виготовляють теплозахисне покриття для космічних кораблів, тканину для пожежних костюмів і скафандрів, використовують для виробництва турбореактивних двигунів.

В області розробляються родовища Івано-Долинське і Берестовецьке.

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї представлено зразки базальту привезеного з с. Базальтове Костопільського району.