Картина Йозефа Менціни-Кжеша «Битва під Оршею» експонувалася в музеї з 2001 року і довгий час була відома під назвою «Битва під Кірхольмом». Завдяки науковим дослідженням у 2004 р. була встановлена теперішня назва роботи художника.
На жаль, ще не встановлено, коли і як картинапотрапила до музею. Відомо лише те, що вона була серед експонатів уже в грудні 1941 р., оскільки фігурує в описі музейних речей того часу.
У період Другої світової війни картина потрапила до одного з готелів міста, а у 1946 р. – повернулася назад до музею, зберігалася у фондовому сховищі і довгий час не була представлена в експозиції. Неозброєним оком було видно, що картина потребувала термінової та дороговартісної реставрації.
3 листопада 2020 року була підписана угода між фондом «Корона князів Острозьких», Рівненським обласним краєзнавчим музеєм та реставраційними майстернями Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника щодо реставрації картини «Битва під Оршею». За фінансової підтримки Благодійного фонду, київськими реставраторами були здійснені роботи з відновлення полотна. 10 грудня картина повернулася до музею.
Автор роботи Йозеф Менціна Кжеш (1860—1934) – представник краківської школи мистецтв, відомий як талановитий портретист та автор історичних картин. Учень школи відомого польського художника Яна Матейка. Під його впливом, художник у 1884 р. створює одну знайкращих своїх історичних картин «Битва під Оршею». Полотно великого розміру – 150х350 см.
Картина зображає битву під містечком Орша, у Білорусії, на берегах Дніпра, яка відбулася 8 вересня 1514 р. між об’єднаними польсько-литовськими силами на чолі з князем Костянтином Івановичем Острозьким і військом великого московського князя Василія ІІІ.
На захід запрошені реставратори з Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, художники, мистецтвознавці, науковці, музейники, громадські діячі.