ЛІТЕРАТУРНО-ІСТОРИЧНА ГОДИНА «ЖИТИ ТАК, ЩОБ НЕ ЗГАСЛА ЖАДОБА КРАСИ…»

ЛІТЕРАТУРНО-ІСТОРИЧНА ГОДИНА «ЖИТИ ТАК, ЩОБ НЕ ЗГАСЛА ЖАДОБА КРАСИ…»

19/11/2025
Новини

19 листопада 2025 року у Літературному музеї Уласа Самчука відбулася літературно-історична година «Жити так, щоб не згасла жадоба краси…», присвячена 120-й річниці від дня народження культурно-освітнього діяча Волині Авеніра Калениковича Коломийця.

Серед учасників заходу були школярі Рівненського ліцею №1, науковці, просвітяни та письменники.

Завідувач Літературним музеєм Микола Федоришин відкрив подію, нагадавши про багатогранну діяльність Коломийця - поета, прозаїка, драматурга, музиканта, редактора та активного діяча культурного життя Волині 1930–1940-х років. У воєнні роки він учителював, очолював окружний відділ освіти, заснував видавництво «Лад», музичний інститут і театр.

Старший науковий співробітник музею Олена Панасюк представила біографію митця, окресливши драматичні умови міжвоєнного й воєнного часу, в яких формувався його творчий шлях.

Письменник і заслужений журналіст України Віктор Мазаний розповів про дитячі роки Авеніра Коломийця, його літературний шлях і дружбу з Уласом Самчуком. Присутні дізналися про відкриття Поліського музею, встановлення меморіальної дошки на фасаді школи та про вулицю, названу на честь діяча на його малій батьківщині. Пан Віктор також згадав про матеріали, надані синами митця з Австралії, – антологію творів, п’єси, публіцистику та дослідження про його життя.

Особливої атмосфери заходу надала бардеса Валентина Слуквіна, виконавши пісню на слова Коломийця та твори Олександра Смика.

Серед гостей були письменниця, очільниця Рівненського осередку Всеукраїнського жіночого товариства імені О. Теліги Тамара Бацмай та голова Рівненського об’єднання «Просвіта» ім. Т. Шевченка Катерина Сичик. Вони наголосили, що постать Авеніра Коломийця досі маловідома широкому загалу, хоча його праця була незамінною для розвитку української школи, краєзнавства та літературного життя.

Завершився захід традиційним спільним фотографуванням.

 

 

Тетяна Каук – ст.науковий співробітник відділу

                                         маркетингу, розвитку та комунікацій