8 вересня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки «Орша 1514: Тріумф волі і єдності», приуроченої до річниці переможної битви під Оршею.
З вітальним словом до учасників заходу звернулася директорка музею Алла Жижкевич. Вона зазначила, що виставка присвячена визначній перемозі війська Великого Гетьмана Литовського Костянтина Івановича Острозького над московитами 8 вересня 1514 року. Ця звитяга зупинила ворожу експансію в західному напрямку і стала важливою подією для історії України, Польщі й Литви. Пані Алла подякувала працівникам РОКМ, Державному історико-культурному заповіднику м. Острог, які у співпраці з Громадською організацією «Братство ім. князів Острозьких» та за підтримки Польського інституту в Києві підготували виставку.
Виконуючий обов'язки директора КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога» Андрій Брижук у своєму виступі розповів про саму битву під Оршею 1514 року; про ключові моменти битви, що символізує не лише військовий тріумф, але й єдність народів у боротьбі за свободу; про інтерактивну копію картини «Битва під Оршею 1514 року» художника з кола Лукаса Кранаха (1525–1535), яку для експонування надав його музей. Пан Андрій передав до фондів Рівненського музею 2 монети:
- номіналом 5 грн., випущену Національним банком України у 2014 році на честь 500-річчя перемоги в битві під Оршею;
- номіналом 5 гривень із зображенням старовинного міста Дубно і князя Костянтина Отрозького.
На презентації виступив заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації Ігор Павленко, який подякував за створення важливої історичної виставки, що допомагає зануритися в ті давні часи і представляє битву під Оршею у локальному, державному та міжнародному вимірах, окреслює її значення і наслідки.
Старший науковий співробітник сектору мистецтв музею Віктор Луц поєднав експозицію новоствореної виставки з історичним полотном «Битва під Оршею» польського художника Юзефа Менціни-Кжеша, створене у 1884 році. Розповів про історію і сюжет відреставрованої картини, яка знову доступна для огляду.
Тетяна Каук – ст.науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та комунікацій