Літературний музей Уласа Самчука –  це сектор Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Музей, відкрито 20 лютого 2007 р. –   у 102-річницю від дня народження письменника. Улас Самчук (1905-1987рр.) – видатний український письменник, народжений на Рівненщині (с. Дермань Здолбунівського району), журналіст і публіцист, редактор, автор  книг «Волинь»,  «Марія», «Юність Василя Шеремети», «Кулак», «На білому коні», «На коні вороному», «Чого не гоїть огонь», «Гори говорять», «Плянета Ді-Пі», «Ост», та ін. Більшу частину свого життя він прожив у еміграції, завжди залишаючись  літописцем свого часу і народу. Самчука називали українським Гомером ХХ століття.

Музей Уласа Самчука має свої особливості, якими вирізняється з-поміж інших подібних закладів.

По-перше, його експозиція, висвітлюючи головні творчі здобутки Уласа Самчука, зосереджує увагу на впливі особистості письменника на весь український літературний процес ХХст.

По-друге, увазі відвідувачів представлені перші видання трилогії «Волинь», інші твори письменника, листи, фотографії, його особисті речі.

По-третє, музей фокусує увагу на рівненському періоді життя і діяльності письменника (1941-1943рр.), зримо відтворивши побут помешкання Самчука в ті роки (речі з колишньої рівненської квартири, в якій він мешкав) та зберігши основні здобутки письменника в цьому періоді (часопис «Волинь», перевидання «Марії», картина «Полтавський краєвид» та ін.).

А ще – про літературу та її творців, про час і його провідних діячів, про рідну землю письменника музейна експозиція розповідає виключно словами самого Уласа Самчука.

Експозиція музею розповідає про життєвий та творчий шлях письменника, показує ту когорту літературних діячів українського слова, з якими Уласа Самчука звела доля.

Експозиція поділена на тематичні блоки:

1. «Звідки тече та річка» - розповідається про дитячі та юнацькі роки письменника, навчання, становлення характеру та його перші кроки в літературі ( 1905 – 1927 рр.). Підтеми: «Дермань», «Тилявка», «Крем’янець».
  2. «Серед письменників «Празької школи»» - розповідається про життя та діяльність, творче середовище Уласа Самчука в період з 1927 - по 1941 рр.
  3. «На білому і вороному» - описується творча і громадська діяльність Уласа Самчука на Рівненщині в 1941-1943 рр.
  4. «П’ять по дванадцятій» - розповідається про перебування письменника у Німеччині в 1944-1948 рр., його літературну діяльність.
  5. «На твердій землі» - описується життя та діяльність письменника в еміграції у Канаді, його діаспорне та літературне середовище в період з 1948 – по 1987 рр.
  6. «Повернення» - розповідається про повернення імені Уласа Самчука в Незалежну Україну (період з 1991 р. і до наших днів).

Музей знаходиться за адресо: м.Рівне, вул. С.Петлюри, 17 (Будинок вчених).

Години роботи: з 10-00 до 18-00 (каса до 17-30), крім суботи і понеділка.

Контактні телефони:  +38(097)-975-45-89