Експозиція відділу природи РОКМ включає в себе 4 експозиційних зали, які знайомлять відвідувачів з неповторною красою та багатством Рівненської області.

В першій залі представлена тема «Розвиток життя на Землі». У вітринах розташовані рештки органічного світу, за допомогою яких ми можемо прослідкувати як відбувався розвиток життя на нашій планеті.

Говорячи про природу нашого краю, не можна обминути таку її важливу складову, як корисні копалини, яких на території області нараховується 100 видів, 80% з них – це будівельні матеріали. У нас ви можете побачити приватну колекцію мінералів Авдєєва з гір Алтаю та Уралу. Це напівкоштовне каміння, різновиди кварцу: яшма, агат та аметист.

Неподалік м.Рівне, в селі Бармаки, знайдено стоянку первісної людини віком приблизно 15-18 тис. років. До вашої уваги фотографії з місця розкопок, знаряддя праці первісної людині виготовлені з кременю, рештки тваринного світу, серед яких бивні, кістки, зуби, щелепа мамонта, фрагмент черепа печерного ведмедя, зуби шерстистого носорога та фрагмент гігантського рогу оленя.

Рівненщина багата на поверхневі води: ріки, озера, водосховища, ставки. Річкова сітка області належить до басейну р. Прип’ять. Гідрографічна мережа складається з 170 річок, загальна довжина яких становить 4,45 тис. км.

Водойми Рівненської області нараховують 34 види риб. У вітрині представлені найбільш відомі види. Це щука, яку називають прісноводною акулою, окунь, судак, що на дні водойми в’є гніздо, справжній велетень наших найбільших річок сом, а також плітка, золотий карась, вугор. Про клімат, водні ресурси та екологічний стан нашого краю розповідає експозиційна зала №2.

Ґрунтовий покрив Рівненської області відзначається великою різноманітністю як за генезисом, механічним складом, водно-фізичними властивостями, так і за родючістю. Всі ґрунти Рівненщини можна об’єднати в шість типів: дерново-підзолисті, опідзолені, чорноземи, лучні, болотні і дернові. В експозиції представлено профілі ґрунтів Рівненської області.

Територія Рівненщини охоплює декілька природних регіонів і лежить на своєрідній межі-екотоні між Центральною і Східною Європою, відзначаючись великою різноманітністю рослинного світу. Флора області нараховує близько 1600 видів вищих судинних рослин. Чимало з них зростають у багатьох районах земної кулі. Але є й такі, що мають досить вузький ареал, та такі, що знаходяться на описуваній території на межі свого поширення.

Експозиція зали №3 представляє найбільш цікаві види рослин, більшість з яких являються червонокнижними та рідкісними.

Справжнім багатством нашого краю є ліси. Лісистість Рівненської області перевищує цей показник по Україні в 2,6 рази. Ліси займають 40% території. Загальна грибоносна площа становить 170 тис. га. У нас  ви можете побачити найбільш відомі їстівні, напів’їстівні та отруйні гриби. Цікавий гриб булавиця гілляста, що схожий на роги оленя, а за смаком нагадує м’ясо курки.

Площа сучасної Рівненської області поділяється на дві природні зони: Поліську низовину на півночі та Волино-Подільську височину на півдні. У цих зонах виділяється 4 типові зооценози: водойм та річкових заплав; мішаних з домінуванням сосни та берези лісів поліських районів; дубово-мішаних гаїв південних районів; оброблюваних земель (орні поля, городи, суходільні луки чи сінокоси). Всю різноманітність тваринного світу ви можете побачити відвідавши, експозиційну залу №4.