ПРАЦІВНИКИ РІВНЕНСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ ВІДТВОРЯТЬ ДАВНІЙ БОРТНИЦЬКИЙ ПРИСТРІЙ

27 березня 2019

Наукові співробітники РОКМ розпочали створення давнього бортницького пристрою для підйому на дерево – «жень», «лєзіво». Жень – це 30-и метрова шкіряна мотузка, сплетена кількома техніками, має дерев’яні деталі – «лавку» і «крюк». Спочатку ГО Бортники України (Максим Фірсов та Олексій Нагорнюк) здійснили етнографічну експедицію в Рокитнівський, Дубровицький та Зарічненський р-ни Рівненщини, де спілкувалися з бортниками і шукали інформацію про способи виготовлення «жені». Потім придбали сиром’ятну шкіру та «покроїли» її суцільним ременем завдовжки приблизно 90 метрів. У цьому процесі брали участь наукові співробітники РОКМ Олексій Черницький та Олексій Войтюк. Це тільки перший етап реконструкції пристрою. Проект був підтриманий Всеукраїнським відкритим конкурсом програм збереження і розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини «Жива традиція» та грантом голови Рівненської обласної державної адміністрації та обласного управління культури.