ІКОНА "БОГОРОДИЦЯ ЗАМИЛУВАННЯ"

10 квітня 2020

У фондовій збірці нашого музею є ікона Богородиці «Замилування» ХVІІІст. Потрапила ця ікона до музею у 1982 р. з однієї з церков Дубенського району. Ця ікона писана на дошці темперними фарбами, оздоблена різьбленням по левкасу. В іконі присутні насичена кольорова гамма, об’ємність та багата орнаментація. Ікона є дуже цікавою тим, що вона двостороння, тобто використовувалась у святкових процесіях. З однієї сторони на ній зображено Богородицю з немовлям, а на іншій стороні ікони зображено Христа – виноградаря.

Сюжет ікони Богородиці «Замилування», або «Елеуса» (Милостива) був дуже поширеним на теренах Волині. Характерною особливістю цих ікон є зображення Богоматері з маленьким Ісусом, які, тісно притулившись одне до одного, торкаються щоками, милуються.

Найбільш рання поява сюжету «Замилування» спостерігається ще у ХІст. В мініатюрах грецьких рукописів. Найвідомішою іконою цього Богородичного сюжету є Вишгородська (Володимирська) Богородиця датована початком ХІІ ст.

Підготувала Тетяна Міненко

Фото Віктора Луца