ЛЕКЦІЯ-ЗУСТРІЧ З ДИРЕКТОРОМ МУЗЕЮ ОЛЕКСАНДРОМ БУЛИГОЮ.

8 травня 2023

5 травня 2023 р. у великій виставковій залі музею відбулася лекція-зустріч з директором Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександром Булигою.
Розпочався захід з музичного виступу Назара Волощука – головного спеціаліста Управління культури і туризму Рівненської ОВА, магістра культурології, члена Всеукраїнської музичної спілки, члена Національної спілки кобзарів України. Назар Олександрович виконав відомий старовинний кант, який співають по всій Україні, «Ой зійшла зоря вечоровая, над Почаєвом стала…».
Олександр Булига розповів, що чільне місце у фондовій збірці Рівненського краєзнавчого музею належить історико-церковній колекції, у якій, зокрема, представлено різноманітну друковану продукцію, що видавалась в Острозі, Дермані, Львові, Києві, Варшаві та інших містах і містечках Європи від кінця ХVІ ст. Найбільшу кількість друкованих матеріалів церковного походження становлять друки Почаївського Успенського монастиря. Друкарня цієї чернечої обителі розпочала свою роботу на початку тридцятих років ХVІІІ ст.
Олександр Степанович відзначив, що найбільш продуктивно почаївська друкарня працювала у василіанську добу свого існування. Почаївські друки унійного періоду відзначаються високим рівнем поліграфічного виконання. Помітним є досягнення почаївських майстрів у декоративному оздобленні. Їх заставки, кінцівки та художні ініціали належать до найкращих надбань українського книжкового мистецтва ХVІІІ ст. Було звернено увагу на доробки відомих митців того часу – Йосипа та Адама Гочемських, Федора Стрільбицького, Івана Филиповича, Федора Охрімовського та інших відомих граверів.
Під час презентації Олександр Булига представив музейну колекцію в контексті історичного розвитку Почаївської обителі. Було представлено перше почаївське видання «Служебник» (1734 р.), «Євангеліє» (1759 р.), найбільший український стародрук «Євангеліє» (1780 р.), різновид естампної гравюри XVIIІ ст. почаївський антимінс 1755 р., проілюстровані розміщені на музейному сайті стародруки Почаївського монастиря. Тепер з цими унікальними стародруками можуть ознайомитися усі охочі. Колекція почаївських видань у збірці РОКМ, а також в інших зібраннях, поза усіляким сумнівом, є важливим скарбом нашої минувшини.
Директор представив і друки православної доби. Це дрібні православні видання кінця ХІХ – початку ХХ ст.: окремі номери «Почаївського листка», листівки політичної організації «Союз російського народу», осередок якого знаходився у Почаївській лаврі. Переважна більшість почаївських друків потрапила до музею в результаті музейних експедицій по храмах Рівненщини у сімдесяті-вісімдесяті роки ХХ ст., частина була закуплена або подарована. Олександр Булига переконаний, що почаївські друки, будуть поповнювати музейну колекцію, використовуватимуться дослідниками та займуть гідне місце в музейних експозиціях.
Насамкінець відбулося жваве обговорення висвітленої теми, звучали питання-відповіді, репліки. Назар Волощук подарував гостям, в переддень дня святого Юрія, ще один старовинний кант.