КРУГЛИЙ СТІЛ, ПРИСВЯЧЕНИЙ 385-ІЙ РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ІВАНА МАЗЕПИ

19 березня 2024

19 березня 2024 р. у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся круглий стіл, присвячений 385-ій річниці від дня народження гетьмана Івана Мазепи.

Іван Степанович Мазепа (Колединський) — український військовий, політичний і державний діяч, меценат, гетьман України, народився 20 березня 1639 р. в селі Мазепинці на Київщині. Як визначний державний діяч він дбав не лише про економічну та військову могутність України, а й про її культуру, про піднесення освіти, науки, мистецтва, зміцнення авторитету церкви, проводив курс на відновлення козацької держави з кордонами часів Хмельниччини.

Модератором заходу, який проходив у змішаному форматі оф та онлайн, виступив ОлександрБулига - директор Рівненського обласного краєзнавчого музею.

В роботі круглого столу взяли участь:

• Тарас Чухліб – доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, директор Науково-дослідного інституту козацтва;
  • Юрій Пшеничний, кандидат історичних наук, завідувач відділу історії Державного історико-культурного заповідника м. Дубно;
  • Галина Клинова-Дацюк, кандидат історичних наук, доцент кафедри журналістики та українознавства Національного університету водного господарства та природокористування;
  • Олександр Крупка, кандидат історичних наук, доцент кафедри журналістики та українознавства Національного університету водного господарства та природокористування;
  • Ігор Букало, аспірант кафедри історії УКУ;
  • Назар Волощук, магістр культурології, головний спеціаліст управління культури і туризму Рівненської ОВА, кобзар;
  • Валентина Тюска, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри івент-індустрій, культурології та музеєзнавства РДГУ, а такожіншідослідники теми «Іван Мазепа».

Виступаючими були висвітлені наступні теми:

-  «Гетьман Іван Мазепа як полководець: маловідомі сторінки біографії»;

- «Перебування Івана Мазепи у Дубні. Меморіалізація пам’яті»;

- «Постать гетьмана Івана Мазепи в українській еміграційній історіографії»;

- «Правова культура українського суспільства в часи гетьманування Івана Мазепи»;

- «Спогади-щоденник о. Олександра Бергофа 1658-1723 рр, як джерело до вивчення подій «Північної війни»: вступ до дослідження»;

- «Пісенна спадщина доби Івана Мазепи»;

- «Літературна спадщина присвячена постаті Івана Мазепи».

Гарним доповненням до круглого столу стало поетичне декламування уривків з поеми Дж. Байрона «Мазепа» студентками кафедри івент-індустрій, культурології та музеєзнавства РДГУ Каріною Мохначук та Вірою Сарнавською.

Музичним супроводом заходу був виступ Назара Волощука:

- українська пісня ХVІІ ст. «Ой горе-біда чайці-небозі», слова і музика І. Мазепи;

- українська народна пісня «З Полтавського бою».

Присутні на заході мали змогу переглянути відеовиступ всесвітньо відомого музиканта Стінга на музичному інструменті торбані, на якому грав і Іван Мазепа, а також почути Юрія Фединського (1975, США) — бандуриста, композитора, що займається українською кобзарською традицією, є продюсером народних ансамблів, робить музичні інструменти.

О. Булига завершив роботу круглого столу підведенням підсумків, зауваживши, що сьогоднішня зустріч не лише захід пам'яті Івану Мазепі, а й захід, що поставив ряд питань, які потрібно досліджувати.

Тетяна Каук - ст. науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та комунікацій Рівненського обласного краєзнавчого музею