ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИСТАВКИ «ПОЧАЇВСЬКІ СТАРОДРУКИ З КОЛЕКЦІЇ РОКМ»

17 квітня 2024

17 квітня 2024 року у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки «Почаївські стародруки з колекції РОКМ», приурочена Дню пам’яток історії та культури та  290-ї річниці з дня виходу «Служебника» (1734) - першої книги, яка була надрукована у почаївській друкарні.

Олександр Булига, директор Рівненського обласного краєзнавчого музею, привітав гостей заходу, зазначивши, яка величезна робота була проведена працівниками сектору по оцифруванню колекції музейних стародруків.

Ольга Морозова, завідувачка сектору впровадження цифрових технологій РОКМ відмітила, що виставка стала певним підсумком музейного проєкту з оцифрування «Українські стародруки з фондів РОКМ». Науковиця підкреслила, що колекція стародрукованих книг Рівненського обласного краєзнавчого музею почала формуватися з 1972 року. Із усього зібрання, яке містить на сьогодні близько 120 книг з львівської, київської та почаївської друкарень, на виставці представлено близько 30 почаївських стародруків. Пані Ольга познайомила гостей презентації з виставкою, розповіла  про почаївську друкарню, школу перекладачів, граверів, що працювали в друкарні.

Віктор Луц, старший науковий співробітник сектору мистецтв  музею говорив про  українські стародруки почаївської друкарні, які вирізнялися використанням живої української мови, прекрасними шрифтами та ошатним мистецьким оформленням. Науковець представив увазі гостей перші видання «Служебник» (1734, 1735 рр), «Апостол» (1759 р.), «Євангелія» (1759, 1771, 1780 рр.) тощо.

До слова були запрошені:

- Юзеф Нікольченко, доцент кафедри культурології Маріупольського державного університету, Заслужений працівник культури України. Більше 50 років тому він починав роботу над створенням колекції стародруків, працюючи в музеї. Юзеф Мойсейович подякував науковцям за титанічну роботу по збільшенню колекції, її оцифруванню;

- Василь Ільчишин, директор Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника відмітив, що виставка дуже дотична до роботи їхнього музею і висловив впевненість у подальшій плідній співпраці подослідженнюстародруків.

Тетяна Каук - ст. науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та комунікацій Рівненського обласного краєзнавчого музею