Тріодь Цвітна. XVII ст.
Книга надійшла до фондів музею у 1977 р. з с. Теслугів Радивилівського р-ну (за сучасним адміністративним поділом – Дубенського р-ну).Цікаво, що М. Теодорович у праці «Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии», зазначає, що при церкві св.Дмитрія Солунського є бібліотека, опис якої був зроблений у 1866 р. Однак, самого переліку не наводить, а згадує лише декілька стародруків, які були в церкві.
На титулі книги читаємо: «Тщанием и трудолюбием священного, иерея Стефана Заблот[ського] при храме святого архистратига Михаила в селе Смоляве». Сучасне село Смолява знаходиться у Горохівському районі Волинської області. У ХІХ ст. воно входило до Берестецької волості Дубенського повіту. Як зазначає той же М. Теодорович, церква св. Михаїла була збудована у 1783 р. коштом поміщика О. Зелінського та частково парафіян.
«Тріодь Цвітна» написана у дві фарби – чорною і червоною. Прикрашена заставками і кінцівками, містить титульний аркуш. У книзі можна прослідкувати етапи написання книги. Спочатку переписували текст. Згодом робили заставки та кінцівки. У книзі є сторінки, на яких залишене місце для заставок, проте вони так і не були зроблені, або був промальований лише контур. На деяких сторінка видно, як переписувач чи художник тренувався промальовувати орнамент.
Для заставок та кінцівок була використана плетінчаста орнаментика, яка поєднувала у собі рослинний орнамент. Для розфарбовування використали жовту, синю, зелену, коричневу фарби. На початку книги прорис робився червоною фарбою, а під кінець – коричневою та чорною.
У книзі є 5 ілюстрацій – 3 великі та дві менші. Великі ілюстрації: «В’їзд Ісуса Христа до Єрусалиму», «Воскресіння Лазаря», «Воскресіння Ісуса Христа». Малі – «Розп’яття», «Покладення до Гробу».
Підготували Віктор Луц, Ольга Морозова
Фото В. Луца.
Переглянути книгу можна за посиланням:
Тріодь Цвітна. XVII ст.