Археологічні дослідження на території Рівненської області

(2019-2021 рр.)

Віртуальна виставка представляє експедиції 2019-2021 років, які проводились на території Рівненської області під керівництвом Олексія Войтюка. Учасниками експедицій виступали співробітники Рівненського обласного краєзнавчого музею (зокрема Войтюк Олексій, Анатолій Марчук, Тимощук Віталій, Коцюбайло Віта, Черенков Василь), представники охоронно-археологічної служби Національної академії наук та студенти історичних спеціальностей Національного університету «Острозька академія», Національного університету водного господарства та природокористування та Рівненського державного гуманітарного університету.

2019 рік

Однією з точок дослідження стало Гощанське городище, розташоване на правому березі річки Горинь між селами Горбаків та Гоща. У рамках польових сезонів 2018-2019 років проводилися археологічні розвідки, спрямовані на вивчення двох укріплених площадок городища: дитинця та посаду. Основні дослідження фокусувалися на північному краю площадки посаду, де було здійснено розкопки, що призвели до виявлення п'яти об'єктів різних епох та одного поховання. Серед важливих знахідок - поховання жінки віком 30-40 років з характерними археологічними рисами волино-люблинської культури, а також розвал ліпного горщика ІІ-IV століть. В процесі обробки матеріалів його вдалось реставрувати, а втрачені фрагменти реконструювати.

В 2019 році відбувались щорічні археологічні дослідження в с. Пересопниця на урочищі Пастівник. В процесі досліджень було виявлено житло ХІІ ст. каркасо-стовпової конструкції а також господарські будівлі. Серед індивідуальних знахідок: писало, хрестики, скляні браслети, глиняна дитяча іграшка (вершник на конику), лунниця тощо.

2020 рік

Відкриттям року стало дослідження на Басівкутському городищі. Роботи проводилось співробітниками Рівненського обласного краєзнавчого музею. У результаті робіт було виявлено житло Х ст., зернову яму Х ст., а також чисельну кількість фрагментів глиняного посуду Х-ХІІІ ст. У житлі біля кам’яної печі знайдено горщик Х ст. з клеймом на денці.

Городище в с. Хотин – це унікальна багатошарова археологічна пам’ятка давньоруського часу. У серпні 2020 року експедиція під керівництвом Олексія Войтюка розкопала кілька горщиків ранньозалізного часу із характерним оздоблення у вигляді наліпних валиків та округлих вдавлень, а також різноманітні знаряддя праці. Ці матеріали засвідчують довготривалу історію городища, що не обмежується давньоруською добою.

2021 рік

Традиційно в липні стартував археологічний сезон в с. Пересопниця. Роботи проводились на базі практик історичних спеціальностей Національного університету «Острозька академія», Національного університету водного господарства та природокористування та Рівненського державного гуманітарного університету. Було закладено 2 траншеї, в яких виявлено 3 об’єкти. Основана частина знахідок це фрагменти гончарних посудин ХІІ – першої половини ХІ ст. Найцікавішою знахідкою виявився перстень на якому зображено «танцюючого чоловічка».

Протягом польових сезонів 2018-2020 років було проведено археологічні розвідки на Гощанському городищі в межах обох площадок (дитинця та посаду). Основні дослідження проводились на північно-західному краю площадки посаду. У серпні-вересні 2021 року було продовжено роботи у окресленій зоні. В ході досліджень було виявлено житло Х-ХІ ст. Найбільш виразною знахідкою слід вважати зооморфну коричневоглиняну пустотілу фігурку, яка має всі анатомічні ознаки притаманні для свині.

Завершенням польового сезону стали дослідження на межі Рівного та Квасилова. Члени експедиції співробітники охоронно-археологічної служби Національної академії наук та Рівненського обласного краєзнавчого музею. Найцікавішими знахідками стали: ритуальне поховання лосиці, жіноче поховання, амфора ІІІ-ІІ тис до н. е. Виявлено велику кількість ліпного глиняного посуду.

Упродовж трьох років було виявлено ряд цікавих археологічних об’єктів Рівненської області, які допомагають нам краще зрозуміти минуле нашої землі.

Підготувала В. Коцюбайло