"Хазяїн  Вишневої гори" Яків Дідух.

До 75-річчя з дня народження

7 травня 2023 р. виповнюється 75 років від дня народження і 55 років наукової діяльності видатного вченого ботаніка-еколога, автора фундаментальних праць, заслуженого діяча науки і техніки України, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки та премії ім. М.Г.Холодного, завідувача відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, доктора біологічних наук, професора, академіка НАН України Якова Петровича Дідуха.

Яків Дідух народився в с. Городок, що поблизу Рівного. Навчався в місцевій школі і з раннього дитинства цікавився природою і історією рідного краю. Улюбленим місцем, де він проводив багато часу, була Вишнева гора - ботанічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Дитяче захоплення з часом переростає в бажання йти шляхом досліджень рослинного світу.

Щасливий випадок у 1960-і роки познайомив сільського хлопця Якова Дідуха із вченими-природознавцями Іваном Носалем і Валерієм Авдєєвим та відомим археологом Ігорем Свєшніковим. Ця зустріч відбулася в с. Городок і надалі переросла в щиру дружбу та спільні експедиції. Одночасно в душі юнака жило дві мрії – досліджувати рослинний світ природи і заглибитися в найдавніше історичне минуле шляхом археологічних розвідок. Перемогла любов до ботаніки.

Він навчався без відриву від виробництва на біофаці у Рівненській філії Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. Одночасно працював на посаді наукового співробітника відділу природи Рівненського краєзнавчого музею і був учасником краєзнавчих експедицій Рівненщиною.

У кінці 1960-х рр. Я.П. Дідух разом із провідними спеціалістами-природоохоронцями брав участь в організації заповідних природних об’єктів Рівненської області. Саме тоді він написав свою першу наукову статтю про знайдену в лісах біля Суська рідкісну рослину реліктового виду – вовчі ягоди.

Чотири роки музейної роботи стали гарним стартом для молодого дослідника, який починав прокладати свій власний шлях у велику науку.

Вчений у постійних подорожах і експедиціях, він досліджує флору гір у різних країнах світу. Його дисертація – це результат дослідження флори Ялтинського гірського лісового державного заповідника. Яків Петрович стверджує, що на сьогодні він побував у всіх гірських масивах світу.

Його першою і найріднішою горою була і залишається Вишнева гора біля с. Городок. “Це моя рідна, моя перша вершина, я її дуже добре знаю і досліджую впродовж тривалого періоду” – стверджує вчений. У 2023 р. Я. Дідух завершив написання книги за результатами свого багаторічного дослідження рослинності Вишневої гори.

У 2003–2008 рр. він обіймав посаду директора провідної ботанічної установи України — Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України Я.П. Дідух — автор понад 530 публікацій, у тому числі 33 монографій, 283 наукових статей, 39 з яких опубліковано за кордоном у відомих періодичних виданнях. Він був учасником проекту «Карта рослинності Європи», керував українською частиною проекту МАБ ЮНЕСКО «Створення ТБР «Західне Полісся» та екомережі в Поліссі», проектом «Нелінійна реакція степових екосистем за зміни кількості опадів» (від Фонду цивільних досліджень США — CRDF). Я. Дідух є членом багатьох міжнародних наукових товариств, бере активну участь у міжнародних конгресах, конференціях, міжнародних експедиціях. Він є віце-президентом Українського ботанічного товариства.

Давня багаторічна і плідна дружба пов’язує колектив Рівненського краєзнавчого музею із провідним українським вченим в галузі природознавства. Яків Дідух не раз брав участь у наукових конференціях, які проводилися на базі Рівненського музею.

Життєвим кредо Якова Петровича є вислів видатного природодослідника Миколи Вавилова: «Життя коротке — потрібно поспішати». І вчений щораз обирає незвідану стежину, щоб побачити, дослідити і захистити природу планети Земля.