Шевченкіана у філателії

(з фондів Рівненського обласного краєзнавчого музею)

Шевченкіана у філателії – це поштові марки та конверти, які присвячені генію українського народу Т. Г. Шевченку і вийшли в різні історичні періоди у різних країнах світу.

 Після виходу першої марки із зображенням Кобзаря (І904 р., Коломия) поштових мініатюр з посвятою поету і художнику Т. Шевченку з'явилася величезна кількість. “Філателістична Шевченкіана” має різноманітні тематику та сюжетні зображення, посвяти до знаменних і пам’ятних дат. Кожне художнє оформлення є авторським. 

На марках і конвертах зображають автопортрети і прижиттєві фото Т. Шевченка, його живописні  полотна,  ілюстрації до його творів, видання книги «Кобзар» та окремих поезій, місця перебування поета, пам’ятники, споруди, що носять ім’я Кобзаря тощо.

«Філателістична Шевченкіана» Рівненського обласного краєзнавчого музею зберігається і щоразу поповнюється новими поштовими мініатюрами, конвертами, листівками.

У березні 200І р., до  І40-річчя від дня смерті Кобзаря, в музеї була створена виставка «Т. Шевченко в поштових мініатюрах», на якій представлялися сотні поштових марок, конвертів і листівок з музейної  та приватних колекцій. Її учасником був відомий рівненський колекціонер-філателіст, викладач Рівненського гуманітарного університету Юрій Стадницький.

Юрій Стадницький Юрій Стадницький

Після завершення роботи виставки, пан Юрій вирішив подарувати нашому музею свою колекцію «Шевченківської» тематики, яка нараховувала понад 200 одиниць.

Юрій Стадницький уродженець Львова.  Колекціонуванням поштових марок захоплюється з І967 року і сьогодні є найповажнішим і високопрофесійним філателістом у Рівному. Нині основною темою його колекціонування є  «Музика», адже він професійний музикант.

Автор проєкту - ст. наук. співробітник Галина Данильчук